طراحی پلان باز دقیقاً چیست؟

طراحی پلان باز چیست و چه مزایا و معایبی دارد؟

طرح کف باز چیست؟ یک نقشه طبقه باز برای بسیاری از سازندگان یا خریداران ملک بسیار جذاب است. اما مزایا و معایب این چیدمان اتاق چیست.نقشه های طبقه باز از سال 1990 روند معماری مسلط در ساخت و سازهای جدید مسکونی بوده است. و این هدف در بسیاری از پروژه های بزرگ بازسازی در خانه های قدیمی بوده است ، جایی که هدف آنها پیوستن به آشپزخانه و اتاق ناهار خوری ، اتاق غذاخوری و اتاق نشیمن یا هر سه به نوعی از فضای زندگی مشترک یا “اتاق عالی” است.

طراحی پلان باز دقیقاً چیست؟

طراحی پلان باز
یک ملک با پلان آزاد

طراحی پلان باز  به معنای اتصال همه اتاق ها نیست و همچنین هیچ مانعی بین اتاق ها وجود ندارد. علاوه بر این ، نقشه های طبقه باز فقط در اتاق های مشترک اعمال می شود. بیشتر این ترکیبی از آشپزخانه ، اتاق ناهار خوری و اتاق نشیمن است.

 • آشپزخانه و اتاق ناهار خوری: آشپزخانه و ناهار خوری اغلب فضای مشترکی دارند. گاهی اوقات یک جزیره یا شبه جزیره آشپزخانه به عنوان یک خط تقسیم بصری بین دو منطقه عمل می کند.
 • اتاق ناهار خوری و اتاق نشیمن: فضای غذاخوری و اتاق نشیمن در یک منطقه مشترک ادغام می شوند. یک خط تقسیم بصری می تواند به شکل یک راه پله کوتاه ، دو رنگ مختلف یا یک نرده ایجاد شود.
 • آشپزخانه / اتاق ناهار خوری / اتاق نشیمن: اغلب هر سه منطقه در یک اتاق بسیار بزرگ ترکیب می شوند.

مزایای طراحی پلان باز

 • بدون دیوار ، می توان در اتاق ها با یکدیگر صحبت کرد ، که باعث بهبود ارتباط می شود.
 • فضاهای داخلی که قبلا فاقد پنجره بودند اکنون از پنجره های دیوارهای خارجی نور طبیعی دریافت می کنند.
 • تقریباً در همه موارد ، یک طرح کف باز به ارزش خریداران بالقوه برای خانه شما می افزاید.
 • بدون پارتیشن ، سازگاری مبلمان و لوازم جانبی با چیدمان اتاق های مختلف آسان تر است.

معایب نقشه های طبقه باز

 • اتاق های بزرگ با سقف های بلند اغلب باعث تخلیه انرژی می شوند ، خصوصاً اگر دیوارهای خارجی پنجره های بزرگی داشته باشند. در حالی که پلان های معمولی فقط می توانند برخی از اتاق ها را گرم یا خنک کنند ، با یک نقشه کف باز باید تمام اتاق را گرم یا سرد کرد.
 • بدون دیوارهای پارتیشن ، مفاهیم باز برای پشتیبانی به تیرهای فولادی یا روکش چوب روکش دار چسبیده متکی هستند. نصب اینها گران است.
 • بدون پارتیشن برای جلوگیری از سر و صدا ، مفاهیم باز می توانند بسیار پر سر و صدا باشند.
 • نقشه های طبقه باز برای فعالیت های اجتماعی ایده آل است ، اما به عنوان اتاق آرامش کمتر مناسب است.

تاریخچه طرح طبقه باز

نقشه طبقه باز مفهومی نسبتاً جدید در طراحی منازل مسکونی است. 

قبل از جنگ جهانی دوم ، بیشتر خانه ها از یک نقشه طبقه بسیار ابتدایی استفاده می کردند که در آن راهرو اصلی به عنوان نوعی شریان عمل می کرد که دسترسی به اتاق های شاخه را با عملکردهای خاص فراهم می کرد. در این نقشه های طبقه ، آشپزخانه معمولاً در پشت خانه قرار می گرفت ، زیرا به عنوان منطقه خدماتی دیده می شد و به هیچ وجه برای معاشرت استفاده نمی شد. درب عقب آشپزخانه امکان تحویل غذا یا ورودی کارمندان را دارد. سرگرمی تا دهه 1950 یک کار کاملاً رسمی بود که در مناطق دیگر خانه انجام می شد – با آشپزخانه ای که برای مهمانان کاملاً محدود بود.

منبع :source

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *